Тендрівська коса - острів біля Миколаївської та Херсонської областей
Острів

Тендрівська коса

Показати зміст
Публикация о острове Тендровская коса также доступна на русском

Блакитний морський берег, пляжні зони, розташовані неподалік від кордону Херсонської та Миколаївської областей, з кожним днем привертають увагу все більшої кількості відвідувачів. Ще не так давно Тендрівська коса офіційно була недоступна для простих туристів. Нині побувати тут реально, але з істотними обмеженнями. Доступна тільки певна частина території, яка дасть змогу чудово відпочити, поніжитися на сонечку, насолодитися краєвидами на морську гладь.

Опис Тендрівської коси

Так склалося, що історія місцевих земель пов'язана зі скіфами, греками та сарматами. Багато легенд Тендрівської коси згадують ім'я Ахіллеса. Зазначимо, що тут ви не знайдете якихось цікавих архітектурних об'єктів і пам'яток. Основне багатство острова це незаймана природа. В античний період Тендра становила єдине ціле з островом Джарилгач. Згодом вплив морських прибоїв відокремили косу від суходолу тонкими протоками, до того стану, в якому вона перебуває сьогодні.

Живою легендою Тендрівської коси є зграя мустангів, які були завезені ще в період Другої світової війни. Існує думка, що тварин сюди завезли з метою укриття їх від німецьких загарбників. Подивитися на диких мустангів можна рано вранці, коли вони виходять на водопій (розташований недалеко від маяка). Крім того, частим явищем у цих краях вважаються дельфіни, що виходять до самого берега коси. Здебільшого вони полюють на рибу, або збираються в зграю для ігор. Щодо населення Тендрівської коси можна сміливо сказати, що воно нечисленне, це сім'я "хранителя" маяка, поселенці колишнього села рибалок і співробітники прикордонного загону.

Відео аерообльоту Тендрівської коси

Youtube

Чим зайнятися?

Чудовий вибір для любителів наметового відпочинку. Острів майже безлюдний і не має елементарної інфраструктури. Магазинів, готелів, кафе та інших ознак цивілізації немає. Тендрівська коса ідеально підходить для романтиків, цінителів природної краси. Наявність блакитного моря, дельфінів, пеліканів, безкрайніх пляжів, великих рапанів, шум моря дадуть змогу на певний час відвикнути від міського галасу й метушні. Влітку острів можна сміливо розглядати як хорошу зону відпочинку з бездоганним піском, безлюдними пляжами.

Температура води відкритого моря на півночі, заході та півдні менша, ніж у сусідніх курортах. Це пояснюється наявністю великої кількості течій (переважно холодних). Зі сходу Тендрівської затоки вода тепліша і більше підходить для купання. Медуз навіть у розпал сезону дуже мало. У дорогу з собою краще захопити пляжні рушники, креми, взуття, воду і харчові продукти в потрібному обсязі. На острові немає природної тіні. Велика кількість комах, зокрема павуків і комарів, здатна зіпсувати настрій. Від поїздки з маленькими дітьми краще відмовитися, оскільки належної інфраструктури для них немає.

Маяк на Тендрівській косі є дуже цікавим об'єктом. Він розташований на сході коси. Маяк було зведено 1827 року. Відповідне рішення ухвалило Адміралтейство - колегія Російського Чорноморського флоту. Є маса думок щодо того, що маяк існував на острові тут і раніше. Підставою для цього є факт - під час вибору місця його зведення М.Д.Крицьким (був капітаном) було виявлено святилище (з часів грецького бога Понта). Неподалік від нього вдалося знайти монети з більш ніж 4 десятків міст. Це свідчить про розвинене в ті часи мореплавство. Без цього кораблі навряд чи знаходили правильний шлях до берега.

Крім того, варто сказати й кілька слів про полігон. У період панування Радянської влади на Тендрівській косі функціонував військовий плацдарм. Знайти про нього детальну інформацію в мережі досить складно. Нагадують про існування полігону хіба що вцілілі осколки снарядів, що розірвалися. Цікаво, що 2017 року в країні пролунав серйозний скандал щодо випробування на острові бойової ракети. Навчання проводилися в урочищі "Білі Кучугури", на заході острова (частина, яка під охороною ЮНЕСКО).

Як дістатися

Тендрівською косою називають невелику ділянку суші в Чорному морі, ширина якої становить не більш як 2000 метрів. Її від основного материка відокремлює затока. Фактично йдеться про невеликий острів площею 32 км², протяжністю 65 км. Найближчими населеними пунктами є Лазурне і Залізний Порт. Необхідно зазначити, що територія коси є частиною Чорноморського біосферного заповідника. Дістатися до неї автомобілем, навіть позашляховиком, практично неможливо. Заїхати на острів вийде тільки водним транспортом (потрібно орендувати катер або яхту).

Регулярні рейси поки що не запущені, оскільки маршрут не користується великою популярністю серед відпочивальників (особливо якщо порівнювати локацію з Кінбурнською косою). Плануючи поїздку на косу, необхідно буде завчасно домовитися про поїздку в прямому і зворотному напрямку. Непоганим варіантом є оренда яхти в Херсоні, на якій вдасться вирушити в невелику морську пригоду з достатнім рівнем комфорту і надійним капітаном. Однак потрібно врахувати, що одним днем подібна поїздка не обмежиться.

Пам'ятайте, що потрапити, таким чином, на острів можна буде після отримання відповідного дозволу від прикордонної служби та портового нагляду. При собі необхідно обов'язково мати паспорт. Величезним плюсом морської подорожі є те, що яхта є не просто транспортним засобом, а й гарним нічлігом. Досвідчені туристи рекомендують користуватися послугами місцевих перевірених капітанів і сертифікованими суднами з необхідним навігаційним обладнанням.

Найпростіше на Тендрівську косу потрапити з поруч розташованих курортних населених пунктів, наприклад, Залізного Порту (острів практично до нього примикає). Слід враховувати, що західне узбережжя поселення є закритою частиною Чорноморського біосферного заповідника, і доступ до нього звичайним мандрівникам заборонений. Пройти можуть тільки наукові співробітники та єгері. Із Залізного Порту на Тендру потрапити вийде винятково по воді. Місцеві підприємці пропонують відповідні тури. Ціни за тури на Тендрівську косу відносно не дорогі.

Швидшим способом доїхати до точки призначення є самостійна оренда катера або яхти. З капітаном бажано обговорити точний час зворотного від'їзду, оскільки на острові дуже поганий мобільний зв'язок, і додзвонитися до абонента не завжди представляється можливим. Із Залізного Порту на Тендрівську косу морська подорож протяжністю 70 кілометрів займе до 3 годин часу.

Підсумок

Тендрівська коса привертає увагу цінителів дикої природи, попри всіляку відсутність благ цивілізації. Місце чудово підходить для пляжного відпочинку. Море порадує своєю чистотою і помірною температурою. Тут багато хто воліє прогулюватися пісками ти збирати рапани, які потім можна приготувати на багатті. Рано вранці або в першій половині дня до берега підходять дельфіни. На окрему увагу заслуговує краса, що відкривається під час сходу і заходу сонця.

Рецензія

Короткий огляд острова «Тендрівська коса»
Координати локації46°14′40″ N 31°37′10″ E
АкваторіяЧорне море
Площа32 км²
Довжина65 км
Ширина1,8 км
Найвища точка0,6 м
Доступністьможливо дістатись лише плавзасобами. Потрібен дозвіл державної прикордонної служби
Інфраструктуравідсутня
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація острова «Тендрівська коса»
Сторінка на Google Maps
Херсонська область, Скадовський район, острів Тендрівська Коса
Побудувати маршрут
Розташування Тендрівська коса на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про острів «Тендрівська коса»
Відправити
Підписуйтесь на нас