Дитяча залізниця в Запоріжжі
Дитяча залізниця

Запорізька

1
Показати зміст
Публикация о "Запорожской детской железной дороге" также доступна на русском

Незвичайне і цікаве місце де з комфортом вийде провести сімейне дозвілля. ДЗ в місті Запоріжжя є найбільш протяжною в Європі (8600 метрів). Вона дасть змогу своїм відвідувачам проїхатися на мініатюрному поїзді та побувати в інших дуже незвичайних локаціях, зокрема акваріумі, куточку дикої природи, "Зимовому саду" і залізничному музеї. Настільки велика різноманітність привертає увагу гостей з усієї України.

Історія Запорізької дитячої залізниці

Своїм створенням об'єкт зобов'язаний керівнику Придніпровської залізниці Ломоносову, а також колишнім комсомольцям заводу з ремонту електровозів і автомобільного заводу "Комунар". За їхньою ініціативою було визначено місце розміщення майбутньої дитячої залізниці - всього за 500 метрів від станції "Запоріжжя-1". Молоді активісти докладали низку зусиль з організації та будівництва такого незвичайного комплексу. З метою придбання залізничних рейок, проводилися місячники зі збору та збуту металевого брухту.

Виручені гроші спрямовували на проведення будівельних робіт із продовження ДЗ. До травня 1972 року було укладено 3460 метрів рейок, що проходять через пісковики. На такій тривалій ділянці з'явилися повноцінні станції, зокрема Спортивна, Жовтнева і Юних чапаєвців. Як тягачі вибрали локомотив КП4_456 і ТУ2_077. Слідом за ними завезли 5 вагонів. Відкриття об'єкта відбулося 19 травня цього ж року. Воно було приурочене до 50-річчя піонерії, створення дитячої організації. З цього моменту, під керуванням машиніста Геннадія Стасенка, почав курсувати перший поїзд.

Спочатку рух поїздів регулювали по телефону, а через кілька років вдалося впровадити електрожезлову систему. Незабаром зупинка Жовтнева стала центральною і на її базі побудували будівлю вокзалу, депо. Першим начальником ДЗД була Раїса Козак. За її участю 1973 року багато хто почув про існування дитячого духового оркестру, пізніше - вокально-інструментального ансамблю, гуртків з моделювання, спортивних секціях, курсах з фото і кіно. Керівником ДЖД Раїса Козак залишалася до осені 2012 року.

Зведення наступної черги залізниці відзначається кінцем 1973 року, а з наступного року - укладання залізничних колій. Це дало змогу відкрити нові станції. Так незабаром усі дізналися про існування Гребного каналу, Комсомольської та Обеліск Слави. Усе сказане вплинуло на створення додаткових вантажних платформ, появу додаткових вагонів і тепловоза. Святкові заходи припадають на 17 травня 1974 року. Загальна протяжність залізниці тепер стала 9400 метрів. Незабаром станцію Октябрська було зроблено тупиковою. Ще через деякий час парк локомотивів поповнив ТУ2. Разом із цим з'явилися гуртки моделізму, музики, спорту.

Пізніше відкрився невеликий зоопарк, першим поселенцем якого виявилося ведмежа на ім'я Кузьма. Через деякий час зоокуточок поповнився новими мешканцями (птахами, занесеними до червоної книги), які прибули із заповідної зони "Асканія - Нова". До кінця 1977 року ДЗ назвали на честь видатного космонавта Павла Поповича, а деякі станції перейменовано. Протягом 1983-1984 років з експлуатації було виведено кілька старих рухомих складів. Натомість придбали 6 новеньких ПВ51, які використовуються і по сьогодні. Уже 1985 року в експлуатацію ввели навчальний комплекс із власною лабораторією.

З 1990 року, після відсипання пагорба у напрямку до прилеглого житлового масиву, проклали тунель із воротами, який нині використовується як відстійник. Тоді ж придбали тепловоз ТУ7-3108. Фактично відтоді він став основним. Необхідно зазначити, що в наступні 10 років на території ДЗ функціонувало кілька гуртків, на яких юні залізничники навчалися відповідних професій. У літній період часу вони проходили практику, за результатами якої до 45% учнів пов'язували своє життя з цим непростим напрямком.

Навесні 2002 року провели реконструкційні роботи ДЗ, відремонтували станцію Жовтневу, кілька платформ, наново уклали проблемні ділянки колії, списали найстаріший тепловоз. Цікаво, що 2006 року учні змогли, на умовах обміну досвідом, побувати на німецькій залізниці в Берліні. У 2012 році, під час проведення чергового косметичного ремонту, п'ятикутна зірка постаменту паровоза КП4-456 була замінена на український тризуб. Уже до 9 травня відбулося відкриття пам'ятника і вічного вогню. У 2016 році, на виконання закону про декомунізацію, вирішили перейменувати зупинку Жовтневу на Південну.

Відео з Запорізької ДЗ

Youtube

Чим зайнятися?

Накатавшись вдосталь на поїзді, батьки з дітьми можуть подивитися в парку безліч рослин, зокрема побувати на алеї сакур, магнолії, березовому гаю, біля хвойників тощо. Особливий інтерес у відвідувачів викликає тюльпанове дерево. Окремо слід сказати про підстрижені кущі ялівцю, з якого оформлені фігурки слонів, птахів та інших тварин. Прогулявшись територією комплексу, рекомендуємо побувати в зоопарку з єнотовидними собаками, дикобразами, зайцями, нутріями, камерунськими вівцями, орлами, муфлонами та іншими мешканцями. Після не забудьте зайти в акваріум, де можна побачити понад сотню видів різних риб, зокрема піранью та іншу екзотику. Родзинкою вашої екскурсії буде зустріч зі справжнім нільським крокодилом, здатним у диких умовах вирости до 5 метрів у довжину. Наостанок радимо зазирнути в зимовий сад, де можна побачити бананове дерево, фікуси Бенджаміна, папороті, драцену, амазонську лілію, монстеру. Окремо в ньому відведена зона з кактусами та іншими тропічними екзотичними рослинами (зокрема лимонне дерево). Музей дитячої залізниці познайомить вас із вихованцями ДЗ, їхніми досягненнями та грамотами. У виставковому залі знаходяться макети різної техніки - копія залізниці, переїзди, нахили, склади, тунелі, стрілочні переводи і т.д. Крім цього, у музеї знаходиться точна копія у зменшеному виконанні центрального залізничного вокзалу та мостів Запоріжжя, які перебувають на стадії проєктування або будівництва. Після знайомства з експонатами музею багато юних відвідувачів стають вихованцями ДЗ.

Як дістатися

Дитяча залізниця розташована в місті Запоріжжя, за адресою вулиця Привокзальна (колишня назва - Луначарського), 1. Доїхати до неї з центрального автовокзалу вдасться автобусом №62. Від залізничної станції пішки до ДЗД всього 10 хвилин часу (близько 700 метрів шляху). Зупинка міських маршруток - на розі дитячої залізниці. Вхід для юних відвідувачів щодня з 8:00 до 16:30. Рух поїздів відбувається у четвер, п'ятницю, суботу, неділю, а також святкові дні.

Підсумок

Незвичайний потяг-експонат, що переміщається вузькоколійкою, зуміє викликати захоплення кожного малюка. Дитяча залізниця фактично є сучасним розважальним і культурним центром, розрахованим для приємного сімейного відпочинку. Маленькі потяги курсують через гребний канал, зарості чагарників, дерев і новобудови Запоріжжя. Розташовані на території локації еко-об'єкти дозволять юним відвідувачам приємно і цікаво провести час.

Рецензія

Короткий огляд дитячої залізниці «Запорізька»
Координати локації 47°47′26.9″ N 35°10′47.8″ E
Інфраструктура є
Додаткові розваги на територіїзимовий сад, міні-зоопарк, акваріум, витавка моделей залізничного транспорта та макета залізниці
Розклад руху ЧТ-НД Відправлення: 10:00, 11:15, 13:15, 14:30
ЦінаДорослий - 45 грн.| Дитячий (до 12 років) - 18 грн.| Діти до 3-х років безкоштовно. Каса знаходиться на пероні станції "Південна".
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація дитячої залізниці «Запорізька»
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про дитячу залізницю «Запорізька»
Відправити
Підписуйтесь на нас