Київська дитяча залізниця в Сирецькому парку
Дитяча залізниця

Київська

2
Показати зміст
Публикация о Детской железной дороге Киева также доступна на русском

Чудовий спосіб порадувати свого малюка і дати можливість йому покататися на справжньому поїзді вузькоколійки. До уваги маленьких відвідувачів пропонується справжній тепловоз із характерним оформленням і клубами диму, що виходять із труби і виникають унаслідок згоряння деревного вугілля. Незважаючи на те, що потяг рухається по колу, на його шляху трапляється і ліс, і яр, і навіть невеликий місток. Хлопчикам і дівчаткам, після посадки у вагони, можна буде не тільки зайняти місця, а й закомпостувати проїзні квитки.

Історія дитячої залізниці Києва

Обговорюватися будівництво об'єкта почалося ще з 1935 року. Приводом до того став один із номерів газети "Піонерська правда", в якому було розміщено заклик маленьких залізничників до реалізації незвичайного залізничного проєкту. Після цього буквально в кожному обласному центрі СРСР почала з'являтися власна дитяча залізниця. Спочатку в Києві в планах було прокладання 3 кілометрової колії, 2 станцій, тунелю, мостових переправ і депо. Крім паровоза по рейках мав іти електровоз із тепловозом і дев'ятьма вагонами. Проєкт передбачав будівництво низки інших об'єктів інфраструктури, зокрема шосейної траси, річкового порту, що примикають до дитячої залізниці. Але, на превеликий жаль, багато чого із задуманого не вдалося втілити в життя.

У повоєнні роки, в середині 1950 року, місцева влада знову повернулася до ідеї побудови такого цікавого "атракціону". На той момент залізницю вирішили побудувати на околиці Києва, недалеко від Бабиного Яру, де у воєнний час загинула величезна кількість людей. Останній факт викликав безліч суперечок, які тривали аж до середини 1952 року, після чого почалися роботи зі зведення ДЗ. Реалізація проекту здійснювалася силами робітників, службовців заводів, студентів, залізничників. Величезний внесок у непросту справу змогли зробити учні школи паровозних машиністів і курсанти столичного технічного навчального закладу. Розробкою пасажирських рухомих складів займалися працівники вагоноремонтного підприємства.

Зусиллями фахівців депо Київ-Пасажирський, вдалося переобладнати локомотив ГР336. З метою безпеки переміщення ходовим містком було встановлено перила, а в передній частині поїзда - потужний прожектор. Відреставрованому "тягачу" дали ім'я ЮЖ336 (юний залізничник російською), який пізніше перейменували на ЮП336 (Юний піонер). Намічені плани щодо довжини залізничного полотна були відкориговані в менший бік. Довжина "кільця" вийшла всього 1900 метрів. У місці сходження двох гілок з'явилася станція "Технічна". Крім основної колії побудували обгінну колію, глухий кут для огляду і проведення обслуговування потягів. Пізніше побудували станцію Спортивну і Піонерську (вважалася головною на залізниці).

Перший склад залізницею пройшовся в серпні 1953 року. Першопрохідцем у цій непростій справі стала легендарна особистість - стахановець і машиніст П.С.Кривонос. На той момент він працював на посаді начальника Південно-Західної залізниці. Після керувати складом довірили юним машиністам. Перша черга будівництва на цьому була завершена. Потім, на ювілей, вдалося збільшити довжину залізниці до 3 км. Деякі джерела зазначають цифру в 2 рази більшу. За словами залізничників періоду 1960-х років, лінія закінчувалася в дальній частині парку, неподалік від перехрестя вулиць Т.Шамрила і Дорогожицька. Пізніше з'явився віадук завдовжки 100 метрів і заввишки до 20 метрів.

Через нетривалий час відкрилася станція Комсомольська. Необхідно зазначити, що на шляхах була розмітка з урахуванням вимог експлуатації залізниці, що існували на той момент. Окремі ділянки оснастили покажчиками ухилу, спуску, заокруглень, початку і кінця гальмування. Незабаром біля станції Піонерської встановили семафор, обладнаний тросовим дистанційним приводом (що йде з кімнати чергового) і компенсатором. До кінця 1950 року залізниці передали тепловоз ТУ1_001, ще через кілька років - ТУ2_021. На той час і застарілі дерев'яні вагончики замінили суцільнометалевими.

Через десятиліття, зважаючи на забудову району Волейків, з'явилася необхідність у перенесенні ДЗ. Місцевій владі запропонували реалізувати проєкт на ВДНГ, однак йому не судилося збутися, оскільки для цього потрібно було знищити понад 1400 вікових дерев. Бурхливі дискусії з цього приводу призвели до того, що залізницю вирішили не чіпати, за умови значного скорочення довжини колії. До 1972 року припинила своє існування станція Комсомольська, на місці якої з'явився лікувальний заклад. Уцілілу ділянку за мостом закільцювали, а загальна довжина лінії зменшилася до 2800 метрів. На той момент існувала можливість руху потягів по великому і малому колу. До 1986 року відбулися чергові зміни щодо залізничного полотна (залишилося тільки велике кільце).

З 1993 року, після розвалу Союзу, ДЗ пережила важкі часи. Проєкт міг навіть припинити своє існування і лише завдяки ентузіазму і відданості своїй справі Анатолія Міщенка та команди інструкторів цього не сталося. Пізніше тепловоз ГР_336 викупили і передали для розваг іноземців. У новорічну ніч 1998 року, внаслідок пожежі, було знищено станцію Піонерська разом із дерев'яним вокзалом зразка 1950 року. Роком пізніше закрили станцію Яблуньку, а унікальний паровоз ТУ1_001 відправили в утиль. До 2000 року розікрали "тягач" ТУ2_021, що залишився. Однак, ще через кілька років справи на залізниці пішли вгору.

За невеликий проміжок часу керівництву ДЗ вдалося відновити тепловоз, відновити роботу депо, закупити новий тепловоз ТУ2_165, відреставрувати станцію Яблунька. З 2002 року налагодився рух поїзда по малому колу. До весни наступного року почалися роботи з реконструкції станції Піонерської. Поступово стали викорінюватися систематичні порушення правил експлуатації та техніки безпеки на залізниці. Нині дитяча залізниця перебуває у справному стані. Вона працює у святкові дні. У 2005 році на станцію повернувся паровоз ГР-336. Слід зазначити, що за весь цей час необхідності в залученні резервного тепловоза так і не виникло.

Відео з дитячої залізниці Києва

Youtube

Чим зайнятися?

Станція з усіма станціями і переходами працює виключно у святкові дні, коли діти зможуть взяти участь у невеличкому залізничному турне і справді запам'ятовується атракціоні. Після катання багато хто робить пам'ятні фото і вирушає на прогулянку Сирецьким парком, де встановлено чудові ігрові, спортивні майданчики, безліч зелених насаджень і крамничок.

Як дістатися

Дитяча залізниця знаходиться за адресою місто Києва, вулиця Тимофія Шамрила, 4. Дістатися до Сирецького парку можна громадським транспортом, зокрема тролейбусом 22 і 27 (до зупинки "Бабин Яр"), 16, 19, 23, 25 (до зупинки "Академіка Грекова"), трамваєм 14 і 15 (до зупинки "Вулиця І.Шевцова"). Лише за 15 хвилин пішої ходи від локації розташована станція метро "Дорогожичі" і "Берестейська".

Підсумок

Упродовж усієї своєї історії дитяча залізниця неодноразово піддавалася спробам знищення, однак, незважаючи ні на що, змогла встояти і сьогодні радує кожного юного відвідувача. У святкові дні казкові вагончики готові прокатати кожного малюка досить цікавою та довгою колією. База ДЗД використовується для навчання юних залізничників, оскільки на території депо є макети справжніх світлофорів, стрілочних переводів, переїздів і багатьох інших пристроїв. Місце ідеально підходить для сімейного відпочинку.

Рецензія

Короткий огляд дитячої залізниці «Київська»
Координати локації 50°28′08.4″ N 30°26′26.2″ E
Інфраструктура інфраструктура Сирецького парку
Додаткові розваги на територіїпрогулянки дентропарком, фонтан, дитячі майданчики, відвідування Музею історії Південно-Західної залізниці = 40 грн; відвідування виставки вузькоколійної залізничної ретро-техніки = 50 грн.
Розклад руху у червні, липні, серпні ЧТ-ПТ 11:10-17:10, СБ-НД 10:30-18:50; у квітні, травні, вересні, жовтні СБ-НД 10:30-18:50. Відправлення кожні 15-50 хвилин
Ціназагальний вагон: дорослий = 100 грн, дитячий = 50 грн; ретровагон: дорослий = 120 грн, дитячий = 60 грн; вагон класу люкс: дорослий = 150 грн, дитячий = 100 грн
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація дитячої залізниці «Київська»
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про дитячу залізницю «Київська»
Відправити
Підписуйтесь на нас