Руїни фортеці Звягель розташовані у центрі міста, біля берега річки Случ. Декілька фрагментів оборонної вежі привертають увагу не лише місцевих жителів, а й туристів. Протягом кількох століть навколо монументальної споруди велися війни.
Фортеця

Звягель

3
Показати зміст

Руїни старовинних замків та фортець завжди викликають особливий інтерес та приковують увагу справжніх любителів історії. Тому подібні об'єкти користуються величезною популярністю. Примітно, що один із таких знаходиться на території Новоград-Волинського. Йдеться про останки фортеці Звягель, чудове місце для поціновувачів давнини. Знаходяться вони на високому березі невеликої річки Случ, де ще кілька століть тому знаходився фантастичної краси замок князя Острозького. Збереження будівлі забезпечувалося за рахунок фортеці, зведеної всього за кілька метрів від неї. Примітно, що на території комплексу раніше був ще й костел.

Опис фортеці Звягель

Примітно, що вперше поселення біля берега річки Случ згадується у Галицько-Волинському літописі від 1256 року. Вже до 1257 року містечко, через свою позицію, зокрема непокору місцевих жителів, було практично стерте з лиця землі військом Данила Галицького. У середині 14 століття місто Новоград-Волинський, власне, де і знаходяться сьогодні фрагменти фортеці, було під владою литовських князів. Після смерті братів Звягельських, Василя та Андрія Семеновичів волинськими землями заволодів князь Костянтин Острозький. За його вказівкою, через 5 років правління збудували величний замок, перший камінь якого було закладено князем власноруч. До 1600 Звягель став частиною Речі Посполитої. З метою посилення католицького впливу, зміни віросповідання місцевих жителів незабаром було зведено і костел.

Визвольні війни українського народу проти насильства поляків зрештою стали причиною того, що армія Кривоноса в 1648, практично вщент зруйнувала настільки, здавалося б, потужні укріплення. Вже за радянських часів руїни Звягельського замку використовувалися для організації відпочинку. Нещодавно вежа та окремі фрагменти замкових стін пройшли реконструкцію. На жаль, теперішні елементи будови мають мало спільного з оригінальними спорудами минулих часів. Сьогодні на території комплексу встановлено пам'ятний знак та інформаційний стенд, під час вивчення якого можна дізнатись про непросту історію замку. Цікаво, що остаточного приєднання Новоград-Волинського (Звягеля) до Росії відбулося лише 1795 року за наказом Катерини II.

Відео обліт руїн фортеці Звягель

Youtube

Чим зайнятися?

В даний час руїни фортеці Звягеля щорічно привертають увагу великої кількості туристів, у тому числі тих, хто перебуває сюди з-за кордону. Перебуваючи на території комплексу, відвідувачі отримують можливість розглянути останки фундаменту та стін оборонної споруди. Місце, де розміщений замок, дивує кожного своєю унікальною атмосферою. Іноді є відчуття присутності у справжньому середньовіччі. Практично на кожному кроці відвідувачів не залишає хвилююче відчуття якоїсь магії та справжньої казки. Іноді починає здаватися, що за якусь мить з'явиться лицар на білому коні і розпочнеться запеклий турнір за увагу принцеси.

Локація відмінно підходить для здійснення шкільних та сімейних екскурсій. Сюди досить часто приїжджають з метою пам'ятних знімків, а пейзаж є прекрасним для цього тлом. Серед цікавих об'єктів варто відзначити масивний дзвін, який є символом старовинного міста Звягеля. Мало хто знає, що давнє слово «звягати» означає «дзвонити», що пояснює колишню назву населеного пункту. За традицією тут досить часто можна зустріти молодят, які приїжджають «дзвонити» з метою гарантувати щастя, успіх і добробуту в своєму подружньому житті .

Як доїхати

Фортеця Звягель знаходиться на Житомирщині, місті Новоград-Волинський, на площі Лесі Українки. З Києва дістатися до об'єкту найпростіше на особистому автомобілі, «житомирською» трасою, у напрямку міста Рівного за маршрутом «Київ-Гостомель-Коростишів-Житомир-Новоград-Волинський». Враховуючи хорошу якість дорожнього покриття, у дорозі доведеться провести 3-4 години. Альтернативним варіантом є залізничне чи автобусне сполучення. Прибувши на станцію призначення, потрібно буде скористатися міським транспортом, або здійснити невелику пішу прогулянку.

Підсумок

Дивовижне місце, на території якого з'являється войовниче та чарівне відчуття середньовіччя. З огляду на його багатовікову історію, історичне значення воно користується великою популярністю серед мешканців не лише України, а й сусідніх держав. Хороший варіант для здійснення пізнавальної та цікавої екскурсії вихідного дня. Упорядкована територія дозволить чудово відпочити, насолодитися тишею, пейзажами, що відкриваються, і вцілілими фрагментами колишньої фортеці.

Рецензія

Короткий огляд фортеці «Звягель»
Координати локації50°35′36.1″ пн. ш. 27°37′27.3″ сх. д.
Час будівництва 16 століття
Основні будівникиЛитовське князівство
Станруїни
Матеріалкамінь
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіївідсутня
Графік роботивідкритий вхід
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація фортеці «Звягель»
Житомирська область, Новоград-Волинський, площа Лесі Українки, 7
Побудувати маршрут
Розташування Звягель на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про фортецю «Звягель»
Відправити
Підписуйтесь на нас