Збаразький замок в Тернопільській області
Замок

Збаразький

1
1
2
Показати зміст
Публикация о Збаражском замке также доступна на русском

Вражаюча кам'яна споруда височіє на Замковій горі в прекрасному місті Збараж, що на Тернопільщині. Хоча Збаразький замок кілька разів був зруйнований, він завжди служив вірною обороною для своїх мешканців.

Історія Збаразького замку

Місто Збараж вперше згадується в літописах у 1211 році, але задовго до цього часу воно вже відзначалося як один із найміцніших удільних центрів Галицько-Волинського князівства, розташований на берегах річки Гнізна.

Відомо, що перша фортеця у Збаражі була зведена з дерева. У 1383 році на місці дерев'яних укріплень був побудований новий кам'яний замок. Але цей замок двічі був повністю зруйнований татарами.

Будівництво Збаразького замку-фортеці, яка збереглась до наших днів, розпочалось у 1620 році за ініціативи Кшиштофа (Христофа) Збаразького, який був кременецьким старостою, коронним ко­нюшним, дипломатом та сином Януша Збаразького. За проектом розробленим 1612 року італійським архітектором Вінченцо Скамоцці. Будівництвом керував інженер і будівельник венеціанського походження Андреа дель Аква. Він також керував будівництвом оборонних споруд Збаразького замку. Добудову Збаразького замку вели з 1627 року під керівництвом брата Кшиштофа, Юрія Збаразького, який також був краківським каштеляном. Будівництво було успішно завершено в 1631 році.

На жаль, ніхто з братів, Кшиштоф і Юрій, не побачили замок у завершеному вигляді. У 1627 році несподівано помер Кшиштоф, а за кілька років, Юрій також пішов з життя. Після смерті братів Збаразьких, Збаразький замок став власністю князів Вишневецьких, найближчих родичів. Князь Іван Вишневецький та його син, краківський каштелян Дмитро, взялися за покращення Збаразького замку. Вони оточили його валом, внесли певні зміни до структури замку, зокрема, понизили деякі башти і переобладнали їх для розміщення гармат на верхніх майданчиках. Також, оборонні мури були перетворені на куртини, які мали каземати для додаткової оборони.

Збаразький замок дійсно був свідком значущих історичних подій. У 1649 році, під час козацької війни під керівництвом Богдана Хмельницького, замок витримав семитижневу облогу, проте зазнав значних руйнувань.

У 1675 році Збаразький замок був захоплений турками. Це була одна з подій, що відбулися під час складної історичної епохи, коли Україна переживала різні конфлікти та війни.

1734 року, під час гайдамацьких заворушень, Збаразький замок був захоплений гайдамаками.

У ХІХ столітті на території замку навіть функціонував цукрозавод Бемома, на жаль, у 1896 році замок зазнав серйозної пожежі, яка, призвела до значних руйнувань та змін в його структурі та вигляді.

У 1920-1930 роках польські офіцери запасу проводили реставраційні роботи з відновлення Збаразького замкового палацу та мали плани перетворити його в гімназію. Проте початок Другої світової війни в 1939 році зупинив ці плани, і замок знову опинився під впливом складних історичних обставин.

В 1984 році, він був використаний як молодіжний культурно-спортивний комплекс, а з 1994 року у будівлі палацу Збаразького замку був відкритий краєзнавчий музей. Також у 1994 році Збаразький замок був визнаний архітектурною пам'яткою та став частиною новоствореного Державного історико-архітектурного заповідника міста Збаража.

У січні 2005 року заповіднику був присвоєний статус національного, і його назва була змінена на "Національний заповідник «Замки Тернопілля»". Ця зміна статусу підкреслила важливість Збаразького замку та інших замків Тернопільської області для культурної спадщини України.

В 2019 році була проведена повна реставрація замку, згодом, в 2021-2022 роках оновлено перехідний міст та внутрішні стіни рову.

Відео про Збаразький замок

Youtube

Легенди

Існує легенда про те, що Збаразький замок колись служив місцем збору дружин оборонців краю від ординських нападів і що саме ця подія вплинула на появу назви міста Збараж (або Збираж).

Чим зайнятися?

В Збаразькому замку розміщено понад 11 тисяч експонатів та різноманітні експозиції, присвячені історії та культурі цього місця.

Тут ви побачите:

  • археологічні матеріали;
  • макет замку;
  • артефакти побуту;
  • вишитий одяг;
  • камеру тортур;
  • колекція різьбяра по дереву Володимира Лупійчука;
  • колекцію художника Михайла Аськовича;
  • виставку старовинної зброї та спорядження у колишніх казематах.

це дозволяє краще уявити, як жили та як функціонував побут мешканців цієї твердині. Усвідомити тяжкість історичних періодів та подій.

Як доїхати

Подорож до міста Збараж варто планувати через обласний центр - місто Тернопіль. З Тернополя в Збараж можна доїхати на приміських поїздах: Ланівці-Тернопіль. Також можна скористатись автобусним сполученням: Тернопіль-Вербовець, Тернопіль-Голотки, Тернопіль-Кретівці, Тернопіль-Кадинці, Тернопіль-Мусорівці, Тернопіль-Чумалі, Тернопіль-Болязуби, Тернопіль-Добромірка, Тернопіль-Гніздичне, Тернопіль-Підволочиськ, Тернопіль-Мала Березовиця, Тернопіль-Опрілівці.

Рецензія

Короткий огляд замку «Збаразький»
Координати локації49°39'47.3"N 25°47'08.4"E
Час будівництва 1620 - 1631 роки
Основні будівникиРіч Посполита
Станвідреставровано
Матеріалкамінь
Архітектурний стильренесанс. Архітекток Вінченцо Скамоцці, керівник проекту Андреа дель Аква
Додаткові розваги на територіївелика кількість тематичних експозицій з понад 11000 експонатів; стрільба з лука, стрільба з арбалета
Інфраструктура на територіїє кав'ярня та ресторан на території
Графік роботиПН-НД 10:00 - 20:00 з 1 травня по 1 жовтня, ПН-НД 10:00-18:00 з 1 жовтня по 1 травня
Вартість відвідуваннядля дорослих = 90 грн. / для дорослих без відвідування експозицій = 40 грн. / для школярів та студентів = 40 грн. / для школярів та студентів без відвідування експозиції = 25 грн. / вхід в окремі експозиційні зали оплачується додатково
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
4.9
Оцінка користувачів
Середня оцінка на основі 1 відгука користувачів
Детальніше...

Контакти

Контактна інформація замку «Збаразький»
Сторінка на Google Maps
Тернопільська область, місто Збараж
Побудувати маршрут
Розташування Збаразький на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про замок «Збаразький»
Відправити
Підписуйтесь на нас