Токівський (Ожиговецький) замок в Тернопільській області
Замок

Токівський

3
Показати зміст
Публикация о Токовском замке также доступна на русском

Пам'ятка архітектури місцевого значення, відома як Токівський замок або Ожиговецький замок, розташована в селі Токи в Тернопільській області. Ця архітектурна споруда розташована на вершині скелястого пагорба, оточена широким ставом, що сьогодні є півостровом і сформувався від старого русла річки Збруч.

Історія Токівський замку

В 1590-ті роки Януш Збаразький вирішив спорудити кам'яний замок в Ожигівцях, на місці що мало важливе стратегічне значення, адже тут зливалися два важливі торгові шляхи - відомі як Кучманський і Чорний. Ці шляхи активно використовувались татарами для нападів на території Речі Посполитої.

Протягом періоду з 1631 по 1744 рік замок перебував у власності родини Вишневецьких.

Замок витримав велику кількість облог, проте у 1648 році козацькі війська захопили замок, а в 1672-му році він став об'єктом нападу турків під командуванням Ібрагіма Шишмана.

Після зникнення загрози від турків і татар, почали реставрацію замку з метою перетворення його на повноцінну резиденцію для проживання. Протягом цього періоду верхні яруси веж перебудовувалися та адаптувалися для житлових потреб. Наприклад, в верхньому ярусі південної п'ятигранної вежі встановили широкі прямокутні вікна.

У першій половині XVIII століття князь Міхал-Сервацій Вишневецький планував велику перебудову Ожигівецького замку. Хоча які саме роботи було проведено залишилось невідомим.

У 1764 році Ожигівці та замок були придбані каштеляном Брацлава Яном Антонієм Чарнецьким. Також у цьому році правобережна частина села Ожигівці, де розташований замок, була вперше згадана як окремий населений пункт Токи.

У 1772 році, після Першого поділу Речі Посполитої, Ожигівці та Токи опинилися на різних берегах кордону, який пролягав через річку Збруч. Внаслідок цього Ожигівці потрапили до складу Російської імперії, а Токи відійшли до Австро-Угорщини.

До другої половини XIX століття замок і далі використовувався як житлова споруда, але поступово він піддавався руйнуванню, і місцеві жителі почали поступово розбирати його.

Під час Першої світової війни споруда зазнала значних руйнувань, оскільки частина його об'єктів була розібрана на камінь, що пішов на будівництво дороги між Волочиськом і Підволочиськом. За легендами, врятований від повного знищення місцевим мешканцем Григорієм Костецьким, який подав скаргу на дії військових. В відповідь на це надійшов наказ зупинити руйнування замку. Після закінчення Першої світової війни внутрішні структури замку були майже повністю втрачені, включаючи написи, герби та інші декоративні елементи.

Відео з замку в селі Токи

Youtube

Чим зайнятися?

Особливих пам'яток поруч із замком в селі Токи немає, тому локація не користується великою популярністю серед мандрівників. Тому на більше ніж прогулянка руїнами замку розраховувати не варто.

Як доїхати

В село Токи можна доїхати рейсовим автобусом №231, що курсує з Тернополя (АС-2). До локації можна їхати і через сусіднє село Ожигівці, куди курсують автобуси з міста Волочиськ. До Волочиська можна доїхати залізницею та автобусами з Хмельницького.

Рецензія

Короткий огляд замку «Токівський»
Координати локації49°38′18.6″ N 26°13′38.1″ E
Час будівництва 1590-ті роки
Основні будівникиРіч Посполита
Станруїни
Матеріалкамінь
Архітектурний стильфортифікаційний
Додаткові розваги на територіїнемає
Інфраструктура на територіїпоруч є магазин в селі Токи
Графік роботивідкритий вхід
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація замку «Токівський»
Сторінка на Google Maps
Тернопільська область, Підволочиський район, село Токи
Побудувати маршрут
Розташування Токівський на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про замок «Токівський»
Відправити
Підписуйтесь на нас