Кар'єр у Старих Кодаках у Дніпропетровській області.
Кар'єр

Кодацький

1
Показати зміст
Публикация о карьере в Старых Кодаках также доступна на русском

Неподалік від Дніпра розташувалося досить цікаве, тихе і спокійне селище під назвою Старі Кодаки. Воно вражає мальовничими пейзажами, природою, вигідним місцеположенням. У перекладі з тюркської мови "кодак" означає "гірське поселення". Невипадково кілька сотень років тому на його місці знаходилася потужна оборонна споруда, фортеця, зведена у стислі терміни, в період з початку березня по серпень 1635 року. Локація неодноразово ставала об'єктом нападок козаків.

Опис кар'єру в Старих Кодаках

Затоплений кар'єр привертає до себе увагу не тільки з боку туристів, а й відпочивальників, які з'їжджаються сюди з різних куточків району. Навколо цього місця ходить багато легенд. Існує версія, що саме тут колись існувала одна з найвеличніших фортець України. Дещо пізніше місце обживали козаки - лоцмани. Упродовж багатьох століть поселення вабило до себе зовнішніх завойовників, які здійснювали неодноразові спроби взяти Кодаки штурмом.

Особливий інтерес викликає сама земляна чотирьох бастіонна фортеця, яка була оточена глибоким, широким ровом. Подібне розташування робило поселення неприступним для ворогів. Численні потаємні ходи, що ведуть від будови до берегів Дніпра, давали змогу, за потреби, швидко покинути оборонний об'єкт. Багато археологів продовжують роботу з пошуку тунелів та їх вивчення. Деякі лази, на жаль, засипані землею і не дають можливості більш детально вивчити специфіку підземелля.

1639 року територію поселення було суттєво розширено та укріплено. Фортецю доповнили ровами та кам'яними стінами. Всередині побудували розкішний католицький костел, православну церкву і монастир. Подібна інфраструктура була не властива навіть деяким містам. Водночас будь-яких релігійних конфліктів, гонінь не спостерігалося. Населення Кодаків відносно вільно могло обрати місце духовної просвіти.

З 1656 року в Кодаках утворилася козацька слобода "Старі Кодаки". На той час багато хто повірив і пішов за героєм визвольного руху, кровопролитної війни, Іваном Богуном, якому вдалося прослужити у фортеці близько 2 років. Одночасно на території укріплювальної споруди з'явилися перші козаки - лоцмани. За їхньої безпосередньої участі судна проводили через пороги Дніпра. Така діяльність давала змогу приносити їм щомісячний солідний дохід.

Після того, як 1711 року було підписано Прутський мирний договір, фортеця фактично припинила своє існування. Її зруйнували практично вщент, залишивши одні руїни. До 1940 року на місці її знаходження почалося розроблення граніту, його промисловий видобуток. Активна діяльність кар'єра стала причиною швидкого знищення колишнього величного поселення. До 1994 року воно було знищено на 90%. Залишки Кодака, багатовікові руїни привертають до себе увагу хлопчаків, туристів, історичних діячів, археологів.

Крім кар'єра, на території Старих Кодаків знаходиться не менш цікава пам'ятка - старе єврейське кладовище. Навколо нього є кілька земляних валів, могили, виконані ще в середині 19 століття. На деяких надгробних плитах за бажання можна розглянути імена козаків, що свідчить про ймовірне знаходження тут ще одного кладовища. Найімовірніше, воно створювалося до ліквідації Запорізької Січі. У той час тут знаходилося велике поселення козаків.

Якщо вам вдасться поспілкуватися з місцевими жителями, вони обов'язково розкажуть про одну дуже цікаву легенду. Існує версія, що на дні кар'єра мешкає невідома істота, яку в просторіччі називають "місцевим іхтіандром". Дехто каже, що вона чимось схожа і на людину, і на рибу. Тема досить активно розвивається на кількох форумах дайверів. Окремі учасники запевняють, що бачили цю істоту. З їхніх слів вона зовні схожа на людину, вкриту з ніг до голови лускою. У неї великі, круглі очі, які зміщені до центру чола. Як би там не було, жодних підтверджень, фактів, офіційних заяв до теперішнього часу щодо іхтіандра, так і не було оприлюднено. Проте туристи, гості Старих Кодаків з великим інтересом слухають подібні розповіді. Подейкують, що на його пошуки на початку 2000 року сюди було направлено експедицію. Про результати її діяльності нічого не відомо. Швидше за все, тому, що людини-амфібію не існує.

Офіційно глибина кар'єру сягає понад 40 метрів, проте деякі дайвери стверджують, що насправді цей показник удвічі більший. Вода вражає своєю чистотою. Вона проглядається на кілька метрів. Є думка, що на дні знаходяться тріщини, які підживлюють водойму підземними водами. Можливо, як вважають дехто, саме там ховаються істоти, про яких не вщухають легенди. Однак знайомство з кар'єром на цьому не закінчується.

Бувалі туристи, провідники та жителі поселення можуть розповісти безліч історій. Наприклад, про те, що після того, як кар'єр став затоплюватися, прохідники були змушені залишити на його дні всю техніку, зокрема БілАЗи, екскаватори, насосне та інше обладнання. Насправді все це вигадка. Відкачування води усвідомлено зупинили 1994 року, техніку попередньо вивезли. Подібне рішення було викликане відсутністю перспективи подальшого видобутку граніту.

Відео про кар'єр в Старих Кодаках

Youtube

Чим зайнятися?

Місце ідеально підходить для тих, хто цінує піші походи, займається скелелазінням або бажає просто поніжитися на сонечку. Краса пейзажу, наявність зелені, близькість до Дніпра, кришталево чиста вода привертають увагу до кар'єру в Старих Кодаках з боку великої кількості відпочивальників. Місце ідеально підходить для дайвінгу. Обов'язково варто подивитися на залишки колишньої фортеці, а також земляні вали, старий цвинтар, вцілілі пам'ятки 19 століття, що неподалік.

Як доїхати

Кар'єр розташований у Дніпропетровській області, Дніпровському районі, на півдні міста, населеному пункті Старі Кодаки. Дістатися до нього найпростіше автобусом №16, який відправляється від житлового масиву Тополя-3. Як альтернативу можна дістатися до аеропорту Дніпра будь-яким міським транспортом, а вже звідти пройти близько 7-8 кілометрів пішки, на що піде близько години часу.

Підсумок

З вершин кар'єра відкриваються приголомшливі, дивовижної краси види на водну гладь, рельєф. Значна глибина водойми, до 42 метрів, робить можливим для любителів підводного плавання відпрацювання своїх навичок. Локація дивує чистою і прохолодною водою, завдяки чому в літню пору тут збирається велика кількість відпочивальників. Місце вражає своєю енергетикою. Раніше тут планувалося створення парку - музею. Єдиною для нього проблемою є сміття, яке залишається після численних туристів.

Рецензія

Короткий огляд кар'єра «Кодацький»
Координати локації48°23′08.5″ N 35°08′15.7″ E
Станзатоплений
Типгранітний
Площа0.057 км²
Максимальна глибина42 метри
Середня глибинанемає інформації
Середньорічна температура водинемає інформації
Під'їхати автомобілемможливо
Загруженістьслабка
Додаткові розвагикупання, скелелазіння, дайвінг, відвідування руїн Кодацької фортеці
Інфраструктура відсутня
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація кар'єра «Кодацький»
Сторінка на Google Maps
Дніпропетровська область, село Старі Кодаки
Побудувати маршрут
Розташування Кодацький на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про кар'єр «Кодацький»
Відправити
Підписуйтесь на нас